Tisztelt Képviselő Asszony!
Válasz a K/11314. számú írásbeli kérdésre „Kinek érdeke a közmunkacsapda fenntartása?”
A Kormány a közfoglalkoztatást – a Magyar Munka Tervben foglaltakkal összhangban – csupán időleges, átmeneti foglalkoztatáspolitikai eszköznek tekinti, és ennek megfelelően működteti. A közfoglalkoztatás elsődleges célja, hogy a munka nélkül lévőket visszavezesse a munka világába, többek között a képzési és oktatási programok révén.
Ugyanezt a célt szolgálják a Kormány azon intézkedései, amelyek a versenyszféra munkahelyteremtő képességének erősítését célozzák. A Kormány elkötelezett a gazdálkodó szektor támogatása mellett. Ez a törekvésünk összhangban van az európai célkitűzésekkel, hiszen az elkövetkező 2014-2020 közötti tervezési időszakban az Európai Unió strukturális és kohéziós alapjaiból közvetlen gazdaságfejlesztésre az eddigi 15% helyett 60%-ot irányoz elő.
Az aktív eszközök értékelése és a szükséges beavatkozások a szabályozás tekintetében a közelmúltban megtörténtek, annak érdekében, hogy a munkaerőpiacon különböző hátrányokkal szembesül ő álláskeresők közül minél többen hozzájussanak a szükséges támogatásokhoz. Elég talán a mobilitást elősegítő támogatási eszközök bevezetésére és működtetésére utalni. A következő időszakban – az európai uniós kezdeményezéshez kapcsolódóan - a pályakezdők támogatásának erősítése érdekében kerülhet sor a szabályok kisebb terjedelmű változtatására.
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 14. § (1) bekezdésének f) pontja alapján támogatható a képzése annak, aki közfoglalkoztatásban vesz részt és a képzésben való részvételt vállalja. A közfoglalkoztatás ideje alatt ismereteink szerint, jelenleg is zajlanak képzések az országos közfoglalkoztatási programokhoz, valamint a kistérségi startmunka mintaprogramok mezőgazdasági eleméhez kapcsolódóan.
Ami a Képviselő asszony által felvetett konkrét problémát illeti, tájékoztatom arról, hogy a közfoglalkoztatás időtartama alatt lehetőség van egyéb munkaerő-piaci képzésre történő jelentkezésre . Amennyiben a közfoglalkoztatott szociális gondozó, illetve egyéb más munkaerő-piaci képzés résztvevője szeretne lenni — amely szakmával az elsődleges munkaerő-piacon várhatóan el tud helyezkedni —, abban az esetben ezt kérelmeznie kell a járási hivatal lakóhely/tartózkodási hely szerint illetékes munkaügyi kirendeltségén. A kirendeltség összegyűjti a tanfolyamra jelentkezőket és tájékoztatja őket a tanfolyamra történ ő felvétel időpontjáról. Az érintett a felvételi eljárás idejére — szükség szerint — a közfoglalkoztatottakat is megillető rendes szabadságot vehet igénybe.
Amennyiben a közfoglalkoztatott felvételt nyer a tanfolyamra, abban az esetben ezt jeleznie kell közfoglalkoztatójának, aki közös megegyezéssel hozzájárulhat a közfoglalkoztatási jogviszony megszüntetéséhez, mivel az intenzív tanfolyamok mindennapos elfoglaltságot jelentenek. Egyszerűbb a helyzet, ha a közfoglalkoztató és a kérdésben szereplő, szándéknyilatkozatot adó potenciális foglalkoztató egy személyben a helyi önkormányzat. Ebben az esetben a közfoglalkoztatási jogviszony fent említett módon történő megszüntetésének akadályát nem látjuk.
A Képviselő Asszony által állampolgári levélből idézettek esetében egyedi kivizsgálás szükséges, mivel a közfoglalkoztatott tanfolyamra történ ő írásbeli jelentkezését a munkaügyi kirendeltségnek el kell fogadnia. Tájékoztatom, hogy a munkaerő-piaci képzésekhez alkalmassági vizsgálat (sok esetben egészségügyi alkalmassági vizsgálat is) szükséges. Túljelentkezés esetén természetesen nem kerülhet minden jelentkező felvételre, azonban a képzési kérelem benyújtásához a közfoglalkoztatottaknak joguk van a közfoglalkoztatás időtartama alatt is.
Budapest, 2013. június 11.
Tisztelettel:
Varga Mihály
Nemzetgazdasági Miniszter