Tisztelt Képviselő Asszony!
Az Ön által féltett „Mik a tapasztalatai a KENYSZI bevezetésének?” című írásbeli kérdéssel kapcsolatosan miniszter úr nevében és megbízásából az alábbiakról tájékoztatom.
Kép forrása: www.cdn2.iranytv.hu
A Kormány kiemelt célja volt az állami támogatások felhasználásának korábban nehezen ellenőrizhető és nyomon követhető rendszerét átláthatóvá tenni. Ennek érdekében vezettük be a TAJ alapú igénybevevői nyilvántartási rendszert, mely 2012. július 1-jétől működik. A napi igénybevétel adatait nyilvántartó országos rendszerrel lehetőség nyílik a párhuzamosan és/vagy jogszerűtlenül igénybe vett támogatás lehívások kiszűrésére. A rendszer bevezetésekor definiáltuk azokat a szolgáltatási köröket, melyek párhuzamos igénybevétele a hatályos jogszabályok értelmében nem lehetséges.
2012. július 1. és 2013. szeptember 1. között összesen 304.009, a hatályos szabályozás szerint párhuzamos, így kizárt igénybevételt regisztráltunk, melynek teljes költségvetési hatása 258.916.304 forint. Mindez a teljes KENYSZI rendszerben megjelenő 859.143 ellátottból 11.315 ellátottat (0,12%), míg a nyilvántartásba vett 8.486 intézményből 1.064-et (12.5%) érintett. A rendszerben kötelezően rögzítendő 69 szolgáltatás típusból 48 típusban jelent meg visszásság.
A számokból is jól látható, hogy a rendszer képes hatékonyan kiszűrni a párhuzamos igénybevételeket. Hibás adatszolgáltatás esetén — meghatározott feltételekkel -- biztosított a javítás vagy törlés lehetősége. Ha a Magyar Államkincstár helyszíni ellenőrzés során jogosulatlan igénybevételt állapít meg, akkor intézkedik a költségvetési támogatás visszafizetéséről.
Fontos megjegyezni, hogy a KENYSZI rendszer azt mutatja, hogy az elektronikus rendszerben az adott szolgáltatásra naponta, összesítve hány igénybevételt rögzítettek, azonban a szolgáltatásnyújtás teljes körű jogszerűsége ennek alapján nem állapítható meg. A rendszer alkalmas egyes visszaélésszerű helyzetek feltárására, azok kockázatelemzéssel történő felderítésére és rendkívüli ellenőrzés keretében helyszíni vizsgálatra.
Budapest, 2013. szeptember 20.
Üdvözlettel: