Dr. Kövér László úrnak
az Országgyűlés elnökének
Tisztelt Elnök Úr!
Magyarország Alaptörvénye 7. cikk (2) bekezdése, az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény 42. § (8) bekezdése és az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 46/1994. (IX.30.) OGY határozat 91. § (1) bekezdése alapján „Mennyire megalapozottak a kormány atomerőmű-bővítési elképzelései?" címmel írásbeli választ igénylő kérdést kívánok benyújtani Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszterhez.
Kép forrása: www.greenpeace.hu
Tisztelt Miniszter Asszony!
A paksi atomerőmű Magyarország legnagyobb áramtermelő cége, egyben pedig nukleáris reaktorai miatt olyan üzem, amelynek a működésével kapcsolatban a környezeti és egészségügyi kockázatokat az ország valamennyi polgára viseli. Ezért kiemelten fontos, hogy az erőmű üzemidő-hosszabbításával illetve bővítésével kapcsolatos kormányzati döntések átlátható módon szülessenek meg, széleskörű szakmai, társadalmi és politikai konszenzusra támaszkodjanak, és világos szakmai érveléssel a közvélemény számára is megmagyarázhatóak legyenek.
Kérem, hogy a fentiek érdekében szíveskedjék tényszerű, részletes és érdemi választ adni a következő kérdésekre?
- Amennyiben a paksi bővítés a kormány terveinek megfelelően megtörténik, az hogyan fogja érinteni az Energia 2020 Stratégiában rögzített, Magyarországra vonatkozó megújulós célkitűzéseket? A tervezett két új paksi blokk nem fogja-e kiszorítani az árampiacról a megújulós beruházásokat, illetve nem fogja-e elszívni előlük a finanszírozási forrásokat, készült-e ezzel kapcsolatban megfelelő mélységű hatásvizsgálat?
- Létezik-e olyan energiafelhasználási prognózis, amely egyértelműen igazolja, hogy a tervezett új paksi blokkok kapacitására a magyar energiarendszerben valóban szükség van?
- Létezik-e olyan hatástanulmány illetve számítás, amelyből kiderül, hogy Magyarországnak a rendelkezésére álló szűkös pénzügyi erőforrásokat jobban megéri atomreaktorok építésére fordítani, mint mondjuk az energiahatékonyság növelésére vagy a megújulók támogatására?
- Létezik-e megalapozott kormányzati elemzés a bővítés pénzügyi, illetve külpolitikai/külgazdasági kockázatairól - ha igen, hol érhető el, és melyek a fő megállapításai?
- Milyen szakmai érvek támasztják alá az elektromos energiatermelés még mélyebb centralizációját a decentralizált illetve a megújuló alapon történő energiatermeléssel szemben? Mi indokolja, hogy nem a lokálisan kiaknázható megújuló energiaforrások alkalmazásának bővítésére alapozza a kormány az energiapolitikáját?
-További nukleáris energiatermelő kapacitások beindítása (külföldi technológiára, külföldi üzemanyagra és külföldi hulladékfeldolgozó kapacitásra épülve) még jobban csorbítja Magyarország (energia)szuverenitását. Ez nem mondd ellent a függetlenség megteremtésére és a gazdasági szabadságharcra vonatkozó kormányzati téziseknek?
Budapest, 2013. június 21.
Szél Bernadett
országgyűlési képviselő
(LMP)