Írásbeli választ igénylő kérdés
Dr. Kövér László
az Országgyűlés elnöke részére
Tisztelt Elnök Úr!
Magyarország Alaptörvénye 7. cikk (2) bekezdése, az Országgyűlésről szóló 2012. évi
XXXVI. törvény 42. § (8) bekezdése és az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 46/1994. (IX.30.) OGY határozat 91. § (1) bekezdése alapján „Meddig kíván a kormány szembe menni a civilekkel, és halogatni a családon belüli erőszak büntethetőségét?” címmel írásbeli választ igénylő kérdést kívánok benyújtani Balog Zoltán emberi erőforrások miniszteréhez.
Kép forrása: www.mandiner.blog.hu
Tisztelt Miniszter Úr!
Az ENSZ nők elleni diszkrimináció ellen küzdő CEDAW Bizottsága a vonatkozó Egyezmény magyarországi végrehajtását vizsgálva számos aggodalomra okot adó területet és ügyet talált, melyek kapcsán több mint 60 pontban fogalmazott meg ajánlást Magyarország részére.
A bizottság egyik legfontosabb megjegyzése az, hogy a kormány gyakorlatilag leépítette a nők és férfiak egyenlőségével foglalkozó állami intézményrendszert és konzultációs mechanizmusokat is.
A jelentés egyik legerősebb és legkonkrétabb felszólítása a családon belüli erőszak áldozatainak évtizedek óta megoldatlan védelme ügyében született: a bizottság felszólítja a kormányt, hogy fogadjon el a partnerbántalmazásra vonatkozó jogszabályt, és módosítsa a távoltartási törvényt, hogy az megfelelően védje az áldozatokat.
Ehhez képest a jelenleg a kormány előtt fekvő javaslat a civilek javaslatait semmibe vette és úgy született meg, hogy az ellen több civil szervezet is tiltakozott. Erőszakos törvényalkotással, az érintettek bevonása nélkül, sőt, az ő véleményük ellenében nem lehetséges jó minőségű jogszabályt alkotni.
Kérdezem tehát a miniszter urat, hogy milyen módon biztosítja a kormány, hogy a beterjesztendő javaslat az évtizedek óta a témával foglalkozó civilek egyetértésével szülessen meg?
Tervezi-e a kormány, hogy tudatosan szembefordul az ENSZ bizottságával, kitéve magát a még szorosabb monitorozásnak, annak ellenére, hogy a bizottság már most is időközi jelentést is kér, ami nem mondható a bizalom jelének?
Hogyan fogja a kormány a családon belüli erőszak áldozatainak és a 100 ezer aláírónak, valamint az aláírásokat összegyűjtő önkénteseknek a szemébe mondani, hogy nem képe s megfékezni az erőszakot, amely évente 70 nő és tucatnyi gyerek halálát és ezrek folyamatos szenvedését okozza?
Várom megtisztelő válaszát.
Budapest, 2013. április 5.
Ertsey Katalin
országgyűlési képviselő