A Kormány az adórendszer átalakításánál kiemelten vette figyelembe a foglalkoztatási szempontokat. Az átalakítás egyik fő iránya ezért a munkát terhelő adók csökkentése és a forgalmi, fogyasztási típusú adók növelése volt. Az egykulcsos, arányos SZJA bevezetése növeli az álláskeresési hajlandóságot és nagyobb munkateljesítményre ösztönöz. A munkavállalási korú népesség gazdasági aktivitásának folyamatos emelkedése is azt támasztja alá, hogy többen keresnek állást, ha jobban megéri dolgozni.
Kép forrása: www.origo.hu
Ebbe a rendszerbe illeszkedik a közfoglalkoztatás bérszínvonalának meghatározása, amelynél az az alapelv érvényesül, hogy a közfoglalkoztatással megkereshető jövedelem legyen lényegesen magasabb a szociális segélyezésnél, de ne érje el a piaci béreket. Ez biztosítja az anyagi motivációt a versenyszférában lévő munkalehetőségek elvállalásához.
További lényeges szempont a költségvetési korlát, az ország mindenkori teherbíró képessége. Magasabb közfoglalkoztatási bérek esetén az állam nyilvánvalóan kevesebb ember számára tudna közvetlen munkalehetőséget biztosítani, ami ellentétes lenne a foglalkoztatási szempontokkal.
Képviselő Asszony félreérti és félreértelmezi a nyilatkozatokat, miközben kérdésében egy területileg differenciált közfoglalkoztatási bérezés lehetőségét veti fel. Ezt az elképzelést a Kormány nem támogatja. Az állami közfoglalkoztatást átmeneti megoldásnak tekintjük, amit csak addig indokolt fenntartani, amíg a versenyszféra nem teremt megfelelő számú munkahelyet. Az ország egyes térségeiben ez gyorsabban, máshol lassabban valósul meg. Ettől függetlenül a jelenlegi ösztönzési rendszert mindenhol fenn kell tartani.
Egyrészt még a leghátrányosabb helyzetű térségekben is van nyári szezonális munkaerő-kereslet és nem lenne célszerű, ha a közfoglalkoztatás elszívná ezektől az ágazatoktól a munkaerőt. Másrészt az országon belüli mobilitás javítása a helyi foglalkoztatásnál szélesebb lehetőséget teremt a versenyszférába történő átmenethez. Ez utóbbit segíti elő például az újonnan bevezetett lakhatási támogatás, amely iránt rövid idő alatt több mint 20 ezres érdeklődést regisztráltunk.
Van tehát értelme a közmunkabér és a piaci bérek közötti különbség fenntartásának. A Kormány egyértelműen a versenyszférában történő foglalkoztatás növelésében látja az ország fejlődésének és felemelkedésének zálogát, ezért minden lehetséges eszközzel ennek kíván elsődleges prioritást biztosítani.
Budapest, 2013. szeptember 20.
Tisztelettel: