Ragadj tollat!

Ha kérdésed van, írj nekünk bátran, hogy segíteni tudjunk. Címünk: irasbeli.kerdes@gmail.com

A változás csak rajtad múlik!

Ifjúság 2004-2008.jpg

Kérdések és válaszok

kérdés.jpgválasz.jpg

Schiffer András

schiffer_andras_0.jpg

Szél Bernadett

sz.png

Vágó Gábor

vagogabor.jpg

Lengyel Szilvia

lengyel-szilvia-lmp(1).jpg

Osztolykán Ágnes

385158_239786349410006_324345799_n.jpg

Mile Lajos

923153_637242602966297_963529032_n.jpg

Ertsey Katalin

1956984_1c675a25cd8e487e7718160498d1c1d4_wm.jpg

Kormányzati lépések egy esetleges újabb ökokatasztrófa elkerülése érdekében.

2013.09.10. 12:52 Írásbeli Kérdés Blog

Tisztelt Képviselő Asszony!

Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény 42. § (8) bekezdése alapján K/11909. számon Dr. Orbán Viktor miniszterelnök úrhoz benyújtott, „Milyen lépéseket tervez a kormány annak érdekében, hogy a nagybányai ökokatasztrófa ne ismétlődhessen meg?” című írásbeli kérdésére a következő választ adom.

www.origo.hu

Mint a környezetvédelemért felelős tárca vezetője, több ízben is tájékoztatást kértem az illetékes román minisztertől a nagybányai aranybánya beruházás újraindításának aktuális helyzetéről, és a kapcsolódó engedélyezési eljárásról. A tájékoztatást kérő levélben minden esetben jeleztük, hogy Magyarország a beruházás kapcsán hatásviselő félnek tekinti magát az országhatáron átterjedő környezeti hatások vizsgálatáról szóló, Espooban (Finnország), 1991. február 26. napján aláírt egyezmény (a továbbiakban: Espooi egyezmény), illetve az egyes köz- és magánprojektek környezetre gyakorolt hatásainak vizsgálatáról szóló 2011/92/EU irányelv (a továbbiakban: KHV irányelv) szerint.

Kérdésemre Románia környezetvédelmi minisztere minden esetben azt a tájékoztatást adta, hogy a nagybányai aranybánya egy már meglévő beruházás, így az nem tartozik a KHV irányelv hatálya alá. Ennek megfelelően a nagybányai beruházás újranyitásának nem feltétele környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatása, sajnos így az Espooi egyezmény szerinti hivatalos nemzetközi eljárásra sem kerülhet sor.

Tekintettel arra, hogy az Espooi egyezmény kereteiben tehát nem volt lehetőség a nagybányai beruházás terveinek megismerésére, a rendelkezésre álló egyéb, elsősorban diplomáciai csatornákon keresztül kérünk folyamatosan tájékoztatást Romániától az egyes aranybánya beruházások engedélyezési eljárásának aktuális helyzetéről. Ennek megfelelően a Magyar-Román Környezetvédelmi Vegyesbizottság soron következő, 2013 szeptemberében, Budapesten megrendezésre kerülő ülésének, illetve az azt megelőző Környezetvédelmi Munkacsoport ülésnek napirendjére is felvettük a romániai aranybányák (Nagybánya, Felső-Csertés, Verespatak) ügyét.

A 2000. évben bekövetkezett tiszai cianid katasztrófa óta Magyarország és Románia is csatlakozott az Európai Unióhoz. Ennek megfelelően mindkét tagállamnak szigorúan be kell tartania valamennyi közösségi normát, jogszabályt, így 2007. április 30-ig át kellett átültetni nemzeti jogrendszerünkbe a hasonló eseteket szabályozó, a környezeti károk megelőzése és felszámolása tekintetében a környezeti felelősségről szóló 2004/35/EK irányelvet (a továbbiakban: Irányelv) is. Az Irányelv 15. cikkének (3) bekezdése egyértelműen kimondja, hogy „Amennyiben egy tagállam olyan károkat fedez fel a saját területén, amelyek nem ott keletkeztek, jelentheti az ügyet a Bizottságnak és a többi érintett tagállamnak; javaslatokat tehet megelőző és felszámolási intézkedések elfogadására, és ezzel az irányelvvel összhangban igényelheti a megelőző vagy felszámolási intézkedések elfogadása során felmerült költségeinek visszatérítését.”

Remélem, hogy kérdésére adott válaszom aggodalmát eloszlatta. Független képviselői tevékenységéhez további sok sikert kívánva köszönöm, hogy kérdéseivel is segítette munkánkat.

Budapest, 2013. augusztus 30.

Üdvözlettel:

Dr. Fazekas Sándor
Vidékfejlesztési Miniszter

A bejegyzés trackback címe:

https://irasbelikerdes.blog.hu/api/trackback/id/tr595505762

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása